2017-09-21 / Sports

Marshall Places First for Girls; Saints Team Takes Second; Rudyard Boys Claim First

By Kevin R. Hess

Saints freshman Hallie Marshall crossed the finish line in first place with a time of 22:08 on the three-mile course at the Kiwanis invitational in Newberry, Saturday, September 16. Teammates Emmalee Hart and Libby Becker crossed in third and fifth, giving the Saints three runners in the top five. The Saints finished second as a team behind Sault Ste. Marie in the eight-team field. Erin Maloney was Rudyard’s top finisher, earning 12th place, followed by Natalie Miller of Pickford in 13th.

Pickford’s Michael Satchell won the boys meet with a time of 18:56. Rudyard won the team meet, finishing just ahead of second place Newberry, placing five runners in the top 10, with Payton Cheney and Gannon Smith in fourth and fifth, and teammates Robert Malaski, Hayden Mills, and Tanner Norton finishing in eighth, ninth, and tenth.

St. Ignace senior Anthony Barkley finished first in the boys’ junior varsity meet, finishing in a time of 22:48. Teammates Trevor Matson and Austin Graham finished seventh and 12th. Wisteria Brady was the top finisher for the middle school girls, finishing 13th, and Dalton Meyer was the top finisher for the boys, taking 19th place.

The Saints will host their own Kiwanis Invitational Thursday, September 21, at 4 p.m.

Varsity Girls:

Team: 1. Sault Ste. Marie 2. St. Ignace 5. Newberry 6. Pickford 7. Rudyard

Individual: 1. Hallie Marshall, St. Ignace 3. Emmalee Hart, St. Ignace 5. Libby Becker, St. Ignace 12. Erin Maloney, Rudyard 13. Natalie Miller, Pickford 26. Brianna Portice, Pickford 32. Crimson Lewis, Pickford 33. Regan Mortensen, St. Ignace

Varsity Boys:

Team: 1. Rudyard 2. Newberry 3. Sault Ste. Marie 5. Pickford 7. Ojibwa Charter

Individual: 1. Michael Satchell, Pickford 4. Payton Cheney, Rudyard 5. Gannon Smith, Rudyard 8. Robert Malaski, Rudyard 9. Hayden Mills, Rudyard 10. Tanner Norton, Rudyard 19. Jesse Carter-Powell, Rudyard 22. Blaine Miller, Pickford 29. Jayden Cozort, Rudyard 32. David Nayback, Pickford 33. Brandon Ormsbee, Pickford 34. Jacob Cornwell, Pickford

Junior Varsity Boys: 1. Anthony

Barkley, St. Ignace 7. Trevor Matson, St. Ignace 12. Austin Graham, St. Ignace

Middle School Girls:

Team: 2. Sault Ste. Marie 4. Newberry 5. St. Ignace 8. Rudyard 9. Pickford

Individual: 13. Wisteria Brady, St. Ignace 21. Eve Cheney, Rudyard 38. Morgan Odle, St. Ignace 42. Madison Bigelow, St. Ignace 46. Makayla Hess, St. Ignace 48. Ana Leach, Pickford 50. Liberty Cullen, St. Ignace 52. Colee Cheney, Rudyard 55. Joselyn Convery,

St. Ignace 59. Haley Allers, St. Ignace 63. Morgan Massey, St. Ignace 68. Ava Nettleton, Pickford 69. Reese Adams, St. Ignace

Middle School Boys:

Team: 1. Sault Ste. Marie 4. Newberry 7. St. Ignace 8. Rudyard 9. Pickford

Individual: 19. Dalton Meyer, St. Ignace 25. Owen Lester, St. Ignace 28. Gunnar Olsen, St. Ignace 29. Cale Maciag, Pickford 30. Lane Cozort, Rudyard 45. Connor Sackett, Rudyard 46. Braeden Arnold, St. Ignace

Return to top


Click here for digital edition
2017-09-21 digital edition